SpaceX dërgon gruan e parë arabe në një fluturim privat në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Fluturimi i dytë privat i SpaceX ka dërguar pasagjerë, duke përfshirë astronauten e parë grua të Arabisë Saudite, duke hedhur raketa drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Raketa SpaceX Falcon u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s të dielën mbrëma dhe katër pasagjerët pritet të arrijnë në stacionin hapësinor.

Astronautët e parë të Arabisë Saudite në dekada janë hulumtuesja e qelizave staminale Rayyanah Barnawi dhe piloti luftarak i Forcave Ajrore Mbretërore Saudite Ali al Qarni.

“Kjo është një ëndërr e realizuar për të gjithë,” tha Barnawi para fluturimit. “Thjesht duke qenë në gjendje të kuptojmë se kjo është e mundur, nëse unë dhe Ali mund ta bëjmë atë, atëherë ata mund ta bëjnë gjithashtu.”

Udhëtimi u organizua nga Axiom Space me bazë në Houston dhe ekuipazhi drejtohet nga Peggy Whitson, një ish-astronaut i NASA-s që tani punon për kompaninë.

Kompania nuk do të zbulonte se sa kushtojnë biletat e fundit, por më parë përmendi çmimet për vend prej 55 milion dollarë (44 milion £).

Lista e fundit e çmimeve të NASA-s tregon tarifat për person, në ditë prej 2,000 dollarë (1,600 £) për ushqim dhe deri në 1,500 dollarë (1,200 £) për çanta gjumi dhe pajisje të tjera. Pagesa për të marrë pajisje paraprakisht në stacionin hapësinor është rreth 10,000 dollarë (8,000 £) për paund, me të njëjtën tarifë për asgjësimin e saj më pas.