Banorët thonë se tanket izraelite kthehen në veri të Gazës

Tanket izraelite janë kthyer në zonat e Gazës veriore që ata lanë javë më parë, thanë banorët për Reuters.

Njerëzit që ishin kthyer në zonën e Beit Hanoun, dikur shtëpia e 60,000 njerëzve, u larguan edhe një herë me fillimin e bastisjes, thanë ata.

Një banor i tha Reuters se tanket rrethuan shkollat dhe shtëpitë dhe urdhëruan familjet të evakuoheshin përpara se të arrestonin “shumë burra”.

Në jug, avionët luftarakë kryen sulme ajrore në Rafah, ku qindra mijëra njerëz po strehohen, duke vrarë katër persona dhe duke plagosur disa të tjerë, thanë mjekët dhe banorët.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj vazhduan të operojnë në qendër të Gazës dhe se ata kishin vrarë disa persona të armatosur që u përpoqën t’i sulmonin ata.

“Për më tepër, gjatë ditës së kaluar, avionët dhe avionët luftarakë të IDF shkatërruan një raketë lëshuese së bashku me dhjetëra infrastrukturë terroriste, tunele terroriste dhe komplekse ushtarake ku ndodheshin terroristët e armatosur të Hamasit”, shtoi a, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.