Të pish ujë me limon për të humbur peshë, një mit apo e vërtetë?

Pirja e ujit me limon sapo zgjoheni është një zakon gjithnjë e më i përhapur dhe shumë i popullarizuar edhe në mesin e të famshmëve që e pinë esëll para se të hanë mëngjes. Nga Beyoncé tek Gëyneth Paltroë, shumë besojnë se ju ndihmon të dobësoheni dhe të humbni peshë. Por a është vërtet kështu?

Uji nxit tretjen, lufton ndjenjën e rëndesës dhe lehtëson largimin e mbetjeve të tepërta, duke luftuar stanjacionin e lëngjeve dhe mbajtjen e ujit.

Limoni ofron sasi të larta të vitaminës C, e cila falë veprimit të saj antioksidues dhe anti-inflamator nxit qarkullimin dhe ndihmon në luftimin e ënjtjes.

Por a ju ndihmon vërtet të humbni peshë konsumimi i një ose dy gotave ujë me lëng limoni në mëngjes? Të dy përbërësit e tij janë plot me veti, por nuk është një ilaç magjik. Ja si qëndron e vërteta.

Uji lehtëson diurezën dhe largimin e substancave të mbeturinave dhe toksinave të tepërta, të cilat favorizojnë grumbullimin e kilogramëve të tepërt. Lëngu i limonit, i pasur me vitaminë C, është i shkëlqyer për të luftuar ënjtjen. Prandaj, nëse problemi juaj lidhet me ënjtjen dhe fryrjen, pirja e ujit dhe limonit sigurisht që mund t’ju ndihmojë.

Nuk ka veti dobësuese

Kjo pije nuk ka veti dobësuese. Nuk ju ndihmon të humbni peshë dhe nuk lufton urinë. Në fakt, lëngut të limonit i mungojnë fibrat që kanë fuqi ngopëse.

Pirja e ujit dhe limonit favorizon shëndetin e zorrëve

Edhe pse pirja e ujit me limon nuk ka veti dobësuese, është një zakon i mirë. Kjo pije është një aleat i shkëlqyer për funksionimin e duhur të organeve sekretuese, përgjegjëse për pastrimin.

Lehtëson punën e zorrëve. Ndihmon tretjen dhe ndihmon rregullsinë e zorrëve, të cilat janë thelbësore për të mbajtur në formë dhe të shëndetshme.