-ads3-

“Fluturimet e dronëve amerikanë mbi Detin Baltik janë një shenjë e përfshirjes së drejtpërdrejtë amerikane në konfliktin me Rusinë ”, tha sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Javën e kaluar, një dron amerikan u rrëzua në det pasi u kap nga avionët luftarakë rusë.

“Është e qartë se çfarë po bëjnë këta dronë dhe misioni i tyre nuk është në asnjë mënyrë një mision paqësor për të garantuar sigurinë e peshkimit në ujërat territoriale ndërkombëtare. Dhe, me të vërtetë, ne po flasim për përfshirjen e drejtpërdrejtë të operatorëve të këtyre dronëve në konflikt dhe kundër nesh”, tha Peskov në një intervistë televizive, siç raporton agjencia e lajmeve Interfax.

Shtetet e Bashkuara thanë se aeroplanët rusë ngacmuan dronin në incidentin e së martës dhe spërkatën karburant mbi të përpara se njëri prej tyre t’i priste helikën dhe ta bënte atë të rrëzohej ndërsa ishte në një mision zbulimi në hapësirën ajrore ndërkombëtare.

Rusia tha se droni kishte shkelur kufizimet e hapësirës ajrore dhe kishte humbur kontrollin pasi kishte manovruar ashpër.