Shikoni pëllëmbën tuaj dhe kontaktoni menjëherë mjekun nëse vëreni këtë ndryshim

Nëse vëreni se pëllëmbët tuaja janë vazhdimisht të kuqe, mund të jetë simptomë se një nga organet tuaja është në rrezik, paralajmërojnë mjekët.

Është pastruesi më i rëndësishëm i organizmit, pra mëlçisë.

– Pëllëmbët e kuqe janë zakonisht një simptomë e një sëmundjeje progresive. Mëlçia pastron trupin tonë, na çliron ndër të tjera edhe hormone që nuk na duhen. Tek burrat, për shembull, ato janë estrogjene, hormonet seksuale femërore. Kur mëlçia nuk funksionon mirë, ato grumbullohen dhe estrogjeni çon në vazodilatim (zgjerim të enëve të gjakut), kështu që pëllëmbët bëhen të kuqe, shpjegoi kardiologu German Gandelman.

Kjo simptomë e pazakontë tregon se mëlçia gradualisht po shkatërrohet dhe pasojat mund të jenë cirroza dhe sëmundjet malinje. Prandaj, nëse vëreni se pëllëmbët janë të skuqura, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek i cili do të përcaktojë me ekzaminime më të hollësishme nëse bëhet fjalë për fibrozë, cirrozë, mëlçi dhjamore joalkoolike…

Çfarë e shkatërron mëlçinë?

Kardiologu Hermann Gandelman vuri në dukje se faktorët e mëposhtëm shkatërrojnë mëlçinë:

alkooli
sëmundjet virale
hepatoza yndyrore
reaksionet autoimune
disa barna
Problemet e mëlçisë mund të shfaqen edhe në analizat e gjakut. Nëse ky organ “dëmtohet”, bilirubina rritet. Në fazat e mëvonshme shfaqen edema dhe asciti (akumulimi i lëngjeve në zgavrën e barkut).

Si të parandaloni dhe trajtoni?

Nëse keni vënë re se mëlçia juaj nuk funksionon siç duhet, duhet të filloni menjëherë terapinë. Si fillim është e nevojshme të hiqni dorë nga alkooli dhe të humbni peshë.

Mëlçia rigjenerohet dhe nëse reagon ndaj motit, humb peshë dhe largon toksinat që e dëmtojnë, ajo do të kthehet në normalitet. Edhe kjo zgjat tre muaj, thotë doktori./abcnews.al