Moska liron mjeken që xhiroi tmerrin e Mairupolit

Një mjekje e famshme ukrainase që dokumentoi gjakderdhjen shkatërruese në Mariupol u lirua nga forcat ruse të premten, pasi u kap rob tre muaj më parë.

Julia Paievska, e cila quhet Taira në Ukrainë, regjistroi rreth 260 gigabajt të përpjekjeve të ekipit të saj për të shpëtuar të plagosurit, duke përfshirë ushtarë rusë dhe ukrainas, në qytetin jugor të rrethuar.

Pamjet e regjistruara duke përdorur një kamera trupi, u nxorën kontrabandë nga Mariupol nga gazetarët në Associated Press.

Njëri prej kolegëve të tyre u arratis nga forcat ruse më 15 mars.

Bashkëshorti i Tairas, Vadim Puzanov tha: “Ishte një ndjenjë kaq e madhe lehtësimi. Këto duken si fjalë kaq të zakonshme, as nuk di çfarë të them”.

Taira dhe një koleg u kapën rob nga forcat ruse më 16 mars, në të njëjtën ditë që një sulm ajror rus goditi një teatër në qendër të qytetit, duke vrarë disa qindra njerëz.