Ukraina ka minimizuar rëndësinë e thirrjes së presidentit amerikan Joe Biden drejtuar bashkatdhetarëve të tij për t’u larguar nga vendi mes frikës së një pushtimi rus.

“Nuk ka asgjë të re në këtë deklaratë,” tha të premten Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Kievi e kishte konsideruar tashmë të ekzagjeruar vendimin e Shteteve të Bashkuara për evakuimin e të afërmve të stafit të ambasadës dhe analizën amerikane të afërsisë së një ofensive ruse.

Në një intervistë të transmetuar të enjten, Biden përsëriti paralajmërimin e tij se çdo amerikan që është ende në Ukrainë duhet të largohet sa më shpejt të jetë e mundur.

“Nuk është se kemi të bëjmë me një organizatë terroriste. Kemi të bëjmë me një nga ushtritë më të mëdha në botë. Është një situatë shumë e ndryshme dhe gjërat mund të çmenden shpejt”, tha ai për NBC News.

I pyetur nëse kishte ndonjë skenar që do ta shtynte atë të dërgonte trupa amerikane në Ukrainë për të shpëtuar amerikanët, presidenti tha: “Nuk ka. Kjo është një luftë botërore kur amerikanët dhe Rusia fillojnë të qëllojnë kundër njëri-tjetrit.”

“Ne jemi në një botë shumë të ndryshme nga ajo që kemi qenë ndonjëherë,” shtoi ai.

YouTube video
Ai argumentoi se nëse Putini është “mjaft budalla sa të hyjë, ai është mjaft i zgjuar që, në fakt, të mos bëjë asgjë që do të ndikonte negativisht tek qytetarët amerikanë”.

I pyetur nëse ai ia ka thënë ndonjëherë këtë Putinit, Biden tha se e kishte thënë. “Nuk më duhej t’i tregoja atij këtë. Unë kam folur për këtë. Ai e di këtë”, tha presidenti amerikan.

Departamenti i Shtetit për javë të tëra ka këshilluar amerikanët në Ukrainë që të largohen nga vendi.

Komentet e presidentit amerikan erdhën pas një dite përpjekjesh diplomatike në Evropë për të lehtësuar tensionet rreth Ukrainës, ku Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit të saj, me pak shenja për të bërë përparim.

Këshilltarët e politikës së jashtme nga Gjermania, Franca, Rusia dhe Ukraina, të cilët u takuan në Paris muajin e kaluar, mbajtën një raund tjetër bisedimesh në Berlin. Ata nuk raportuan përparim në zbatimin e një marrëveshjeje paqeje të vitit 2015 që ndihmoi në përfundimin e armiqësive në shkallë të plotë midis forcave ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Në Moskë, ministri britanik i mbrojtjes Ben Wallace do të takohet të premten me homologun e tij rus Sergei Shoigu, në një përpjekje për të bërë më shumë përparim diplomatik sesa arriti i dërguari i lartë i Mbretërisë së Bashkuar një ditë më parë.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss u përplas hapur me Sergei Lavrov pas bisedimeve që ministri i jashtëm rus i përshkroi si “grindje”.

Truss paralajmëroi përsëri se një sulm ndaj Ukrainës “do të kishte pasoja masive dhe do të kishte kosto të rënda” dhe i bëri thirrje Rusisë që “të heqë dorë nga kërcënimet” dhe të respektojë marrëveshjet ndërkombëtare.

Si përgjigje, Lavrov kritikoi “qasjet ideologjike, ultimatumet dhe moralizimet” perëndimore si “një rrugë drejt askund” dhe u largua shkurtimisht nga konferenca e tyre e përbashkët për shtyp.

Në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ai kishte përsëritur një ofertë për Rusinë për vazhdimin e dialogut se si të “gjeni një rrugë diplomatike përpara”. Por ai theksoi se aleanca ushtarake nuk do të bëjë kompromis mbi parimet thelbësore.

Duke u shfaqur përkrah tij, kryeministri britanik Boris Johnson tha se “stoqet janë shumë të larta dhe ky është një moment shumë i rrezikshëm dhe në rrezik janë rregullat që mbrojnë çdo komb, çdo komb të madh dhe të vogël”.