Vdes artisti legjendar i showbiz-it

Ylli i Dancer and Give Us a Clue Lionel Blair ishte një figurë e shquar në ekranet televizive britanike që nga vitet ’70.

Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare, personazhi legjendar i showbiz-it, Lionel Blair.

Kërcimtari dhe ylli i Give Us a Clue ishte një figurë e shquar në ekranet televizive britanike që nga vitet ’70.

Ai vdiq i rrethuar nga familja e tij, tha kompania e tij e menaxhimit.

Vitet e fundit ai u shfaq në Celebrity Big Brother dhe The Real Marigold Hotel.

Agjenti i tij tha: “Ai arriti në një pleqëri shumë të pjekur, ai ishte i dashur nga familja e tij dhe unë mendoj se ai vdiq në shoqërinë e tyre, gjë që është e bukur”.

Piers Morgan ishte në mesin e shumë të famshëmve që i bëri homazhe yllit, duke e përshëndetur atë si një “burrë të bukur”.

Ai shkroi në Twitter: “RIP Lionel Blair, 92. Një argëtues i mrekullueshëm dhe njeri i mrekullueshëm. Lajm i trishtuar.”

Ndërsa Sheila Ferguson, me të cilën u shfaq në hotelin Real Marigold, shkroi: “OMG. Sapo dëgjova që i dashuri im #LionelBlair ka ndërruar jetë. Në mënyrë ikonike, unë vetëm po mendoja për të sot. Më dhemb zemra. #RIPLionelBlair. Mik që nga Vitet 70, #TheRealMarigoldHotel dhe më gjerë.”

Lionel lindi Henry Lionel Ogus në Kanada dhe u transferua në Britani kur ishte vetëm dy vjeç, me familjen e tij të vendosur në Stamford Hill.

Ai filloi të interpretonte në shfaqje kur ishte fëmijë dhe ndoqi Teatrin Mbretëror Shakespeare në Stratford në 1944.

Argëtuesi vazhdoi të punonte në West End, por vendosi të hiqte dorë nga aktrimi në vitin 1947, gjatë së cilës ai mori emrin e tij artistik Lionel Blair.

Megjithatë, Lionel me të vërtetë u vu në qendër të vëmendjes në vitet 1960 duke u shfaqur në një sërë shfaqjesh të ndryshme si pjesë e trupës së tij të kërcimit.