Gazetarja shtang Mitsotakis-in: Mjaft gënjyet! Ju po i ktheni sirianët mbrapsht me dhunë në det

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis mbrojti me këmbëngulje politikat e emigracionit që qeveria e tij ka ndjekur gjatë një debati me një gazetare holandeze. Gazetarja e akuzoi kryeministrin për politika abuzimi narciste gjatë një konferencë për shtyp me kryeministrin holandez në Athinë.

“Kryeministri Mitsotakis, do të ndaloni së gënjyeri. Gënjeshtra për kthimet, gënjeshtra për atë që po ndodh me refugjatët në Greqi?”

Këto ishin disa nga pyetjet që gazetarja holandeze Ingeborg Beugel shtroi pas deklaratave të përbashkëta të Mitsotakis dhe Mark Rutte.