-ads3-

Një person vdiq dhe 5 mijë e 609 të tjerë u prekën gjatë stuhisë së madhe të borës në Tongliao, Rajoni Autonom i Mongolisë së Brendshme të Kinës Veriore, njoftoi Televizioni Qendror i Kinës (CCTV) të hënën

Një stuhi dëbore në verilindje të Kinës ka lënë një person të vdekur dhe mijëra të prekur nga kjo stuhi duke ndërprerë trafikun dhe duke mbyllur shkollat, raporton globatimes.

Vdekja u raportua në Tongliao, ku bora arriti 59 centimetra pas rënies së borës për 46 orë.

Sipas raportimeve të mediave, autoritetet në Tongliao lëshuan një alarm të kuq për stuhi dëbore për tre ditë të vazhdueshme që nga e diela, dhe nisën një katastrofë të madhe meteorologjike (stuhi stuhish) reagimi emergjent i nivelit II.

Shumë qytete në Kinën veriore kanë pezulluar mësimet, rrugët dhe aeroportet për shkak të stuhive të forta të borës. Vala e fortë e të ftohtit ka goditur shumë pjesë të vendit gjatë fundjavës me reshje të dendura bore dhe ulje të temperaturave.