U qëllua me thikë gjatë takimit elektoral/ Humb jetën deputeti në Britaninë e Madhe

Deputeti konservator britanik Sir David Amess ka humbur jetën pasi u godit me thikë gjatë një takimi elektoral në Essex.

Policia tha se një burrë u arrestua nën dyshimin për vrasjen e deputetit në një kishë në Leigh-on-Sea.

Ata thanë se sekuestruan një thikë dhe nuk po kërkonin askënd tjetër në lidhje me incidentin.

Sir David, 69 vjeç, ishte deputet që nga viti 1983 dhe ishte i martuar me pesë fëmijë.

Kush ishte Sir David Amess?

Një mbështetës konservator për gati dyzet vjet, 69-vjeçari baba i pesë fëmijëve hyri në Parlament në 1983 si deputet i Basildon.

Ai arriti statusin totemik brenda partisë Tory për mbajtjen e vendit në 1992, por kaloi në Southend West aty pranë në zgjedhjet e 1997.

I rritur si katolik romak, ai ishte i njohur politikisht si një konservator social dhe si një aktivist i shquar kundër abortit dhe çështjeve të mirëqenies së kafshëve.