Tërmet 6.1 shkallë godet Japoninë


Një tërmet i fortë ka goditur zonën e Tokios të enjtën mbrema.

Agjencia Meteorologjike Japoneze (JMA) vlerësoi se shkalla e saj ishte 6.1, duke shtuar se nuk kishte asnjë rrezik për një cunami.

Epiqendra e tërmetit, e cila ndodhi në orën 22:41 me orën japoneze, (15:41 me kohën e Evropës Qendrore), ishte në një thellësi prej 80 km në rrethin Chibi, në lindje të kryeqytetit, tha JMA. Deri më tani, nuk ka raportime për viktima apo dëme materiale.

Tërmeti lëkundi ndërtesat në Tokio dhe në zonat përreth, ndërsa trenat me shpejtësi të lartë janë ndaluar përkohësisht.

Japonia shtrihet në një zonë tektonike shumë dinamike ku prekin katër pllaka tektonike, duke e bërë atë shumë të prirur ndaj tërmeteve. Ekzistojnë gjithashtu 100 vullkane në vend.

Në fillim të këtij viti, vendi shënoi dhjetë vjetorin e tërmetit dhe cunamit shkatërrues me magnitude 9, që ndodhi me 11 mars 2011.

Rreth 18,400 njerëz u vranë dhe u zhdukën atë ditë.