Enrique: Italia një nga ekipet më të mira në botë

Kombëtarja e Spanjës do të ballafaqohet me Italinë nesër nga ora 20:45.

Para ndeshjes në konferencën për media trajneri i ‘Furisë së Kuqe’, Luis Enrique ka vlerësuar lartë kundërshtarët.

“Për mua është një kënaqësi e madhe të kthehem këtu, pasi unë e dua Italinë për motin, gjuhën italiane dhe natyrisht edhe futbollin”

“Në të kaluarën, ekspertët dhe trajnerët spanjollë prireshin të shikonin nga lart mënyrën italiane të lojës si shumë mbrojtës, por ata kanë lëvizur drejt njëri -tjetrit nën qëndrimin e Roberto Mancini”.

“Ne jemi ekipe të ngjashme, të dy përpiqen të marrin iniciativën dhe të sulmojnë. Italia fitoi në mënyrë të merituar kundër Anglisë dhe pa dyshim do të përpiqet të ruajë ecurinë e tyre të pamposhturve”.

“Për momentin, Italia është një nga skuadrat më të mira në Evropë dhe botë”.

“Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë nesër, por ne do të përpiqemi ta mbajmë topin më shumë se ata dhe të jemi më të vendosur.”

Trajneri u pyet se çfarë kishte frikë nga kjo skuadër e Italisë pasi janë humbur ndeshjen e fundit ndaj tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve.

“Frika është një fjalë e shëmtuar, trajnerët dhe lojtarët nuk kanë frikë nga asgjë. Italia di të luajë nga mbrapa dhe të sulmojë në mënyra të ndryshme, kështu që ne duhet të përpiqemi të luajmë lojën tonë, të mendojmë se si mund t’i përballojmë ato në ato momente të ndryshme”, përfundoi Luis Enrique.