Më 2017 punonte në ndërtimtari, ndërsa tani ftohet nga Kroacia për në Euro 2024 – historia frymëzuese e sulmuesit kroat

Ëndrrat bëhen realitet nëse punon fort. Këtë e tregon më së miri rruga e 23-vjeçarit Marco Pasalic, i cili mund të jetë në majën e sulmit të Kroacisë në Euro 2024, pasi trajneri Zlatko Daliç e ka bërë pjesë të listës paraprake.

Ajo çka të bën përshtypje nga rrugëtimi i Pasalic, është se në 2017 ai ishte një punëtor i thjeshtë ndërtimi në Karlsruhe, me ëndrrën për t’u bërë një futbollist i madh.

Sulmuesi anësor i Rijekas, i lindur në Karlsruhe të Gjermanisë, ka shkëlqyer këtë sezon në kampionatin kroat dhe tashmë po jeton ëndrrën.

Ai u transferua te Rijeka në verën e vitit 2023 nga ekipi i dytë i Borussia Dortmundit, teksa më parë ka qenë pjesë e Hoffeneihm, Karlstruhes dhe ekipit të dytë të Stuttgart.

Plasalic ka rrëfyer për mediat kroatehistorinë e jetës së tij. Ai thotë se me mbarimin e shkollës së mesme nuk kishte dëshirë të vijonte universitetin, edhe pse i ati e këshilloi të ndiqte shkollën. Në të tilla kushte, në moshën 17-vjeçare ai u detyrua të punonte në ndërtim.