Australia raporton infeksionin e parë të gripit të shpendëve tek njerëzit

Australia raportoi rastin e parë njerëzor të gripit të shpendëve të mërkurën në një fëmijë për të cilin autoritetet thanë se ishte infektuar në Indi, por u shërua plotësisht, ndërsa një lloj tjetër shumë ngjitës u gjet në një fermë vezësh.

Lloji H5N1 i gripit të shpendëve ka përfshirë globin vitet e fundit, duke vrarë miliarda zogj të egër dhe duke u përhap në dhjetëra lloje gjitarësh, përcjell klankosova.tv.

Autoritetet shëndetësore në shtetin juglindor të Australisë, Victoria, thanë se gjurmimi i kontaktit nuk kishte identifikuar asnjë rast të mëtejshëm dhe kishte një shans shumë të ulët që të tjerët të infektoheshin pasi gripi nuk përhapet lehtësisht midis njerëzve.