Si shpërtheu Barcelona kundër PSG-së: Katër gola, tre kartonë të kuq, një përmbysje

Barcelona kishte në dorë gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve .

Pasi mundi Paris Saint-Germain 3-2 në ndeshjen e parë të çerekfinales së tyre në Parc des Princes javën e kaluar, një vend në finalen e katërt për herë të parë që nga viti 2019 erdhi pasi Raphinha e mbylli topin mbi vijë pas 12 minutash të martën.

Duhet të ishte e thjeshtë që andej: 4-2 në total, përballë një turme vendase dhe me PSG- në atje për t’u marrë.

Por kjo është Barcelona, ​​një klub që nuk vepron drejtpërdrejt. Qoftë largimi emocional i Lionel Messit, mësimi i botës së futbollit për “levat” financiare, apo shfaqja e një brezi të diplomuarish në La Masia me potencialin për të rivalizuar grupin pushtues të viteve 2000, Barcelona ka luhatur rregullisht nga brilanti në shportë. rast që nga ai kolaps historik gjysmëfinal në Liverpool në 2019.

Dhe kjo ishte një nga netët e tyre më të çmendura – jo aq lart me makthin e tyre në Anfield, por megjithatë një e dhimbshme. Ja si u zhvillua…

29 minuta: Një karton i kuq i panevojshëm
Pasi sapo mori topin nga mesfushori Frenkie de Jong në gjysmën e tij, mbrojtësi Ronald Araujo kishte disa opsione pasimi përpara tij.

Jules Kounde ishte një opsion në të djathtë me një pasim të lartë mbi krahun e majtë të PSG-së, Bradley Barcola, dhe Robert Lewandowski ishte gjithashtu aty në mbështetje nëse Araujo mund ta gjente atë përtej mesfushorit të PSG-së Fabian. Në të djathtë të tij ishte Ilkay Gundogan , duke u tërhequr në hapësirë ​​për të marrë një pasim.

Araujo zgjodhi të luante me Gundogan, por pasimi i tij u ekzekutua keq. Ai ra në rrugën e mbrojtësit të majtë të PSG-së, Nuno Mendes , i cili goditi një top të peshuar në mënyrë perfekte për herë të parë për Barcola-n, i cili goditi në krahun e majtë dhe drejt zonës së penalltisë së Barcelonës.

Në vend që të tërhiqej për të mbrojtur portën e tij, Araujo vrapoi drejtpërsëdrejti drejt Barcola-s, një vendim që eksperti i TNT dhe ish- mbrojtësi i Manchester United dhe Anglisë Rio Ferdinand e përshkroi si “besim të tepërt në aftësitë e tij fizike”.

Po të ishte “më pak naiv”, sipas Ferdinandit, Araujo do të kishte vrapuar më afër portës dhe larg topit, gjë që mund të kishte nënkuptuar që Barcola do t’i duhej ta mposhte atë në një ndeshje një me një – një zonë ku Araujo shkëlqen. . Sipas mendimit të Ferdinandit, Araujo u kap nga paniku në përpjekjen për të rifituar topin menjëherë dhe efektet ishin të kushtueshme.

REKLAMIM

Barcola mori topin i pari dhe mori prekjen e tij të parë në mënyrë perfekte, duke e goditur atë në të gjithë mbrojtësin dhe drejt portës, ndërsa ishte ende në hapin e tij. Duke kuptuar se lojtari i tij po godiste portën me vetëm Marc-Andre ter Stegen për të mposhtur, Araujo u përplas me Barcola, duke i lënë arbitrit rumun Istvan Kovacs pa alternativë veçse ta përjashtonte atë.

Pa qendërmbrojtësin më me përvojë të Barcelonës, linja e përparme e talentuar e PSG-së u bë më me ndikim. Njëmbëdhjetë minuta pas kartonit të kuq të Araujo, Barcola krosi për ish-lojtarin e Barcelonës, Ousmane Dembele për të thyer shtëpinë brenda zonës, duke barazuar rezultatin në mbrëmje.

54 minuta: Pakujdesia e grupit
Pavarësisht se Xavi i futi lojtarët e tij në pjesën e parë me një avantazh total prej një gol, Barcelonës i mungonte struktura dhe organizimi në periudhën e dytë. Ndërsa ritmi i PSG-së në sulm mund të dëmtojë çdo palë, lejimi i lojtarëve të bredhin në pozicione të rrezikshme të pakontestueshme është i pafalshëm, edhe me 10 lojtarë.

E dyta e PSG-së gjatë natës erdhi përmes një rutine të shpejtë nga këndi. Fabian iu afrua Dembeles, lojtarit të golave, duke i larguar mbrojtësit e Barcelonës nga qendra e zonës, por Dembele luajti një pasim më të gjatë ndaj Achraf Hakimi , i pozicionuar afër buzës së 18-metërshëve…

Gundogan u afrua shpejt me Hakimin, ndërsa De Jong e la në hije, duke e lënë Vitinha në disa metra hapësirë ​​në skaj të zonës…

Më pas Hakimi kaloi brenda te Vitinha, i cili bëri një përpjekje të ulët në këndin e poshtëm të djathtë. Tani, PSG ishte në nivel të përgjithshëm dhe ndjeu mundësinë e tyre.

56 minuta: Xavi humbet komplotin
Ishte tani që Xavi, pasi kishte parë lojtarët e tij të humbnin disiplinën e tyre, vendosi të ndiqte shembullin.

Pasi De Jong u gjykua se kishte faulluar Dembelen pranë vijës së gjysmës së rrugës, Xavi goditi një dërrasë që mbronte kameramanin mes tij dhe numrit të tij kundërshtar, Luis Enrique.

Me pak më pak se 40 minuta të mbetura për të luajtur, Barcelona ishte e dobët në qendërmbrojtësin e saj dhe trajnerin kryesor – dhe tani duhej të shënonte të paktën një herë.

59 minuta: Momenti i çmendurisë së Cancelos
Katër minuta më vonë, Joao Cancelo vendosi se donte të ndërtonte kaosin duke dhënë një penallti të pashpjegueshme.

Me prekjen e parë të dobët të Dembeles që e largoi atë nga goli, vendimi i arsyeshëm do të ishte shkurtimi i hapësirës dhe drejtimi i tij drejt flamurit të këndit.

Në vend të kësaj, Cancelo shkoi drejt Dembeles dhe tentoi një ndërhyrje rrëshqitëse, duke dështuar të fitojë topin sepse anësori i PSG-së dhe Francës e mbrojti atë me këmbën e tij të majtë.

Mbappe më pas gjuajti penalltinë përtej Ter Stegenit, duke e çuar PSG-në 3-1 në mbrëmje dhe 5-4 në total.

66 minuta: Një tjetër karton i kuq…
Pasi ka shënuar kaq shumë gola të mëdhenj për Manchester Cityn , nuk ishte befasi të shihje Gundogan duke e shtyrë Barcelonën në ndjekje të një barazimi të përgjithshëm. Ai u afrua përsëri menjëherë pas golit të parë të Mbappe dhe pati një penallti të larguar nga zyrtarët, pavarësisht se përsëritjet treguan se këmba e tij ra në kontakt me këmbën e Vitinhas.

Menjëherë pas kësaj, pa asnjë Xavi atje për të protestuar ndaj gjyqtarit të katërt, trajneri i portierëve Jose Ramon de la Fuente mori përgjegjësinë për këtë rast. Kovacs i dha një karton të kuq për problemet e tij, të tretin që ai vuri në dukje atë natë.

89 minuta: Goditja e fundit
Megjithë përpjekjet e Barçës pas golit të tretë të PSG-së, barazimi ishte i paarritshëm në minutën e 89-të.

Mbappe fitoi topin në buzë të zonës së tij nga një këndore dhe ia kaloi Hakimit, i cili dribloi përpara në hapësirë ​​pasi mbrojtja e Barcelonës kishte liruar përgjegjësitë e tyre mbrojtëse në kërkim të një barazimi.

Hakimi ia ktheu kundër Mbappes, i cili dribloi në zonë. Por gjuajtja e tij u ruajt nga Ter Stegen.

Gjermani gjithashtu mban jashtë goditjen e Marco Asensio-s në gjuajtje, dhe topi tani bie në rrugën e Kounde. Ai bën një hapësirë ​​rrëshqitëse…

Megjithatë, ai devijohet dhe bie në rrugën e shokut të tij të skuadrës në Francë, Mbappe, i cili goditi portën nga afër me këmbën e tij të majtë.

Nga një gol e sipër, Barcelona kishte krijuar për të humbur 4-1 në mbrëmje dhe 6-4 në total: një kolaps shkatërrues pothuajse tërësisht i saj.

Loja mbaroi, barazimi përfundoi, sezoni mbaroi.