Ndahet nga jeta kitaristi i grupit Ultravox, Kris Kross

Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare kitaristi i rok grupit britanik “Ultravox”, Chris Cross.

Lajmin e hidhur e ka bërë publike një tjetër anëtar i këtij grupi, Midge Jur.

Cross, emri i vërtetë i të cilit ishte Chris Allen, vdiq më 25 mars dhe Jur e nderoi atë duke e përshkruar atë si “ngjitësin që e mbajti grupin së bashku” dhe “logjikën në çmendurinë e jetës sonë”, duke shtuar se ai do Mis Allen.

“Jam shumë i trishtuar për Chris. Kaluam një kohë të mrekullueshme së bashku”, ka postuar në Facebook, Billy Curry.

Detajet e vdekjes së artistit nuk dihen, raporton Sky News.

Cross ishte një anëtar themelues i grupit Tiger Lilly në mesin e viteve 1970, më vonë u quajt Ultravox, më i njohur për këngën e tyre të vitit 1981 “Vienna”.