Vrasje dhe atentate/ Burg për 6 të arrestuarit, mes tyre Pëllumb Gjoka dhe Oltion Bistri

TIRANË- Gjykata ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për 6 personat e arrestuar, mes të cilëve ish-drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, prokurorë e biznesmenë.

Në pranga ka përfundur ish-drejtori i forcave operacionale në Policinë e Shtetit Oltion Bistri, drejtuesi i prokurorisë së Kukësit Xhevahir Lita, biznesmeni Pëllumb Gjoka si dhe shtetasit Esmar Bilali, Ardit Hasanbenga dhe Edmond Preka. Në kërkim është shpallur edhe një emër i njohur për drejtësinë, siç është Ervis Martinaj.

Ky i fundit dyshohet se ka marrë pjesë në vrasjen e një personi 3 vite më parë në qytetin e Shkodrës në bashkëpunim me Behar Bajrin dhe biznesmenin Pëllumb Gjoka. Biznesmeni Gjoka është arrestuar për vrasje dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar, në një ngjarje që ndodhi në qytetin e Shkodrës si dhe sigurim të automjeteve për të vrarë ekzekutuar dy persona të tjerë mes të cilëve edhe Ibrahim Licin.

Kurse ndaj Martinajt rëndon edhe akuza për sigurim të kushteve për të kryer vrasjen e Kleant Musabelli. Ndërsa për Asmer Bilalin rëndon akuza për sigurim kushtesh për të kryer vrasje të ngelur në tentativë ndaj shtetasve Dorjan Duli, Ibrahim Lici.

Një emër tjetër për të cilin është vendosur masë siguria sigurie është edhe Elion Hato, që dyshohet për vrasje në paramendim të mbetur në tentativë në dëm të shtetasit Taulant Pepa. Hato njihet si krahu I djathtë I Martinajt, ndërsa ka dyshime se ka korruptuar edhe prokurorin e Kukësit Xhevair Lita për të mbyllur hetimet për disa ngjarje kriminale në kohën që ai ushtronte detyrën në prokurorinë e shkodrës. Ndërsa ish-drejtori i forcave operacionale Oltion Bistri akuzohet për shpërdorim detyre e nxjerre të sekretit hetmor.

Ndërsa oficeri tjetër i policisë që është liruar nga detyra një vit më parë, Ardit Hasanbega që ka qënë pjesë e policisë së Shkodrës dyshohet se ka ndihmuar anëtarët e grupit Bajri për të kryer vrasjen ngelur në tentativë të Dulit dhe Liçit./abcnews.al