Momenti kur dronët godasin ndërtesën në Moskë – Ukraina përgjigjet pas sulmit me dron në Rusi! (VIDEO)

Një zëdhënës i forcave ajrore ukrainase nuk e pranoi drejtpërdrejt se vendi qëndron pas sulmit në Moskë, por tha se populli rus po i sheh pasojat e luftës në Ukrainë.

“Të gjithë njerëzit që mendojnë se lufta ‘nuk i shqetëson ata’, tashmë po i prek ata,” u tha gazetarëve zëdhënësi Yurii Ihnat.

“Ka tashmë një humor të caktuar në Rusi – se diçka po fluturon brenda, dhe me zë të lartë,” tha ai.

“Nuk ka më diskutim për paqen apo qetësinë në brendësinë ruse. Ata morën atë që donin.”

Forcat ajrore ukrainase raportuan se kishin shkatërruar katër dronë rusë mbi rajonet Kherson dhe Dnipropetrovsk të vendit.

Informacioni mbi sulmet nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

Pamjet e shpërndara gjerësisht në mediat sociale se Sky News ka gjeolokuar pretendimet për të treguar një nga sulmet me dron në Moskë mbrëmë.

Autoritetet ruse thonë se dronët ukrainas goditën një kompleks ndërtesash tregtare në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Një person u plagos dhe greva rezultoi në mbylljen e një prej katër aeroporteve të Moskës për një periudhë kohore gjatë natës.

Ministria ruse e mbrojtjes e quajti sulmin një “tentativë sulmi terrorist”.