Transferimi i Messit te Barça dështoi, Neymar dëshiron rikthimin te katalanasit

Barcelona është e vendosur të aktivizojë planin B për të forcuar skuadrën e tyre pasi negociatat me Lionel Messi dështuan. Katalanasit janë të bindur se do të kenë një kufi të mjaftueshëm pagash për të sjellë yje të nivelit të lartë në “Camp Nou” dhe tani po analizojnë tregun. Qëllimi është të firmosin një emër që do të bëjë diferencën por me prioritete të qarta.

Një nga lojtarët që u është ofruar Barcelonës është Neymar, i cili do të largohet nga PSG dhe është i gatshëm të bëjë përpjekje për t’u rikthyer. Trajneri i klubit spanjoll, Xavi, e kishte projektuar sezonin rreth mundësisë për të luajtur me Messin. Madje ai kishte ndryshuar rotacionin për ta përfshirë në formacion me një rol të rëndësishëm.

Trajneri katalanas kishte folur me Leon dhe besonte se ai do të ishte një pjesë e rëndësishme për lojën sulmuese të ekipit të tij. tani është e qartë se ai do të kërkojë një lojtar tjetër në krye për të ndihmuar Dembele, Raphinha dhe Leëandoëski. Për Xavi, prioritet është të nënshkruajë me një golashënues të dytë, një mesfushor për të zëvendësuar Busquets dhe gjithashtu një anësor. Dhe pas Messit, ai do të donte një anësor që luan në të dyja krahët.

Është e qartë se Neymar është një yll botëror, por paga e tij dhe kushtet që Parisi mund të vendosë do ta komplikonin çështjen. Ka shumë lojtarë që presin të vijnë në Barcelonë dhe klubi tani do të ridrejtojnë planifikimin e tyre me paratë që do të investonin për kthimin e Messit.