Nëse mendoni se majdanozi është vetëm dekor, atëherë e keni gabim!

Shefat e kuzhinës nuk vendosin majdanoz në pjata vetëm për dekorim. Ai në fakt ka një qëllim tjetër, jo pak njerëz e dinë për të.

Duhet ta përtypni pas një vakti, veçanërisht nëse keni ngrënë ushqim pikant, për të pastruar dhëmbët dhe gojën. Përveç kësaj, majdanozi ndihmon për të hequr qafe erën e keqe të gojës.

Majdanozi përmban një përqendrim të lartë të klorofilit, i cili shkatërron bakteret në gojë. Ato fillojnë të zhvillohen pas ngrënies dhe shkaktojnë erë të keqe.

Kjo bimë mund të jetë e dobishme edhe nëse keni udhëtuar diku dhe keni harruar furçën dhe pastën tuaj të dhëmbëve. Merrni disa degë majdanoz të freskët dhe përtypini për të “larë” dhëmbët.

Gjithashtu rekomandohet për trajtimin e anemisë, lehtësimin e dhimbjeve menstruale, uljen e presionit të gjakut etj. Përveç majdanozit, nenexhiku i freskët, borziloku dhe rozmarina ndihmojnë edhe në erën e keqe të gojës.