-ads3-

Britanikja Amanda Walker ishte 20 vjeçe dhe e virgjër kur u përdhunua nga kolegu i saj, atëherë 34-vjeçari Mihai Savesku , në shkurt 2018. Pasi mbeti shtatzënë, Amanda e pambrojtur u detyrua dhe manipulua të kishte një lidhje me Savetskun – dhe më në fund të ketë një vajzë me të, Charlotte.

Më pas ajo u dhunua dhe u përdhunua sërish nga burri i saj dhjetëra herë. Një vit e nëntë muaj më vonë ajo gjeti guximin ta denonconte. Savescu u dënua me 17 vjet burg për 10 përdhunime dhe abuzime ndaj Amandës. Pas vuajtjes së dënimit, ai do të dëbohet në vendlindjen e tij, Rumani.

Sot, Amanda gjeti forcën për të folur në publik – me emër – dhe për të treguar historinë e saj, duke shpresuar të inkurajojë gratë të shpëtojnë nga partnerët e tyre abuzues: “Ajo që më bëri Mihai për mua më ndau. Por unë jam e vendosur të vazhdoj jetën time dhe të bëhem nëna më e mirë për vajzën time. “Do të pres momentin e duhur për t’i treguar asaj për babain e saj.”

Kronika e një drame të paralajmëruar më parë

Në gusht 2017, 20-vjeçarja e atëhershme Amanda, punonte në një shtëpi pleqsh si koordinatore e stafit të të moshuarve. Siç thotë ajo për Mail online: “Mihai ishte i ri në punë dhe shumë miqësor. Ai sapo kishte ardhur nga Rumania dhe kishte një djalë nga një lidhje e mëparshme. Në atë kohë nuk kisha shok dhe nuk kisha djalë. Unë po luftoja me depresionin , isha shumë i turpshëm dhe nuk kisha besim. “Mihai ishte i mrekullueshëm për mua dhe ai ishte personi i parë që më nxori nga guaska ime”. Që atëherë, Amanda dhe Savescu janë bërë miq të mirë. Ai e merrte çdo ditë në punë dhe shpesh ia rrëfente problemet e saj.

Një vit më pas, në shkurt 2018 , Savescu i sugjeroi që të kalonin një pasdite në shtëpinë e tij. Dhe më pas nisi makthi: “Fillova të trembesha, por ai më tha t’i besoja dhe gjithçka do të jetë mirë. Në panik e ndoqa në një dhomë dhe pa e kuptuar më detyroi të zhvishesha dhe më mbajti fort të dyja duart. Iu luta të ndalonte, por ai nuk më dëgjoi dhe më përdhunoi. Pas kësaj, nuk mund të ndaloja së qari. Ai jo vetëm që ma mori virgjërinë, por unë isha një Dëshmitar i Jehovait . Ishte kundër bindjeve tona të bënim seks jashtë martesës. Mihai më kërkoi që të mos i tregoja askujt dhe të mos e përmendja, sepse kishte një djalë. Nuk doja t’i hiqja një baba fëmijës së tij, kështu që pranova të mos e bëja.”. Pas kësaj, kur u kthye në punë, Savescu u soll sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Ende e lënduar dhe e mpirë, Amanda bëri çmos për të pretenduar. Dy muaj më vonë, në prill, ajo zbuloi se ishte shtatzënë.

Ankthi i dasmës

Pasuan ditë të vështira me Amandën që duhej të vendoste nëse do ta mbante apo jo fëmijën dhe madje u përpoqa t’i jepte fund jetës së saj “U trondita dhe i besova mamit me të cilën jetoja. Ai nuk bëri shumë pyetje, por më premtoi se do të më mbështeste. Isha i shkatërruar. “Doja që fëmija im të bëhej nga dashuria, jo nga përdhunimi”. Menjëherë pas kësaj, Amanda ia dha lajmin Saveskut, i cili ishte i emocionuar. Ajo rrëfeu gjithashtu se çfarë po ndodhte me të, Dëshmitarëve më të vjetër të Jehovait, të cilët i thanë se ajo duhej ose të denonconte Savescu-n ose të jetonte me të. Gjithçka që ndodhi ishte e tepërt për mua dhe mendimet e errëta më vërshuan në mendje. Unë isha 12 javë shtatzënënë buzë të një ure. Nuk doja të shqetësoja mamanë time, nuk kishte me kë të flisja, kështu që lajmërova Mihain duke qarë. Ai erdhi menjëherë dhe më shpëtoi dhe atë ditë, pranova të lëvizja me të. “E dija se do të më vinte turp nëse nuk do ta bëja dhe nuk doja të zhgënjeja askënd”.

Amanda shpresonte që Savescu ta trajtonte më mirë, por disa ditë më vonë ai e përdhunoi përsëri. Muajin pasues, ajo bëri ultratingullin e parë. “Më e kam vënë re. Nuk ishte faji i bebit tim. Por ndërsa barku im u rrit, abuzimi im në shtëpi u përkeqësua. Kur Mihai mësoi se ne prisnim një vajzë, ndërsa ai donte një djalë, filloi të abuzonte edhe më shumë me mua për këtë arsye. “U ndjeva i bllokuar”. Në nëntor 2018, Amanda solli në jetë vajzën e tyre, Charlotte, e cila tani është tre vjeç. Pak ditë më vonë, Mihai i propozoi asaj martesë. E dëshpëruar për t’i dhënë vajzës së saj një jetë të mirë, Amanda pranoi pa dëshirë. Muajin pasardhës, ata u martuan në një zyrë lokale të gjendjes civile me familjen dhe miqtë e pranishëm: “Bëra të pamundurën për të buzëqeshur me fotot ndërsa përpiqesha të mbaja lotët e mi. Atë natë, Mihai më la në shtëpi dhe shkoi për të pirë. Dhe në natën tonë të parë bashkë si burrë e grua, ai më përdhunoi përsëri. Pas ditës së dasmës sonë u përpoqa të ikja shumë herë. Në fillim më ndalonte, më zbrazte çantat, më pas më dërgonte mesazhe të frikshme duke thënë se mbante një thikë dhe do të bënte vetëvrasje nëse nuk kthehesha në shtëpi. I tmerruar se ajo do ta bënte, unë kthehesha gjithmonë duke vrapuar.”

Koha e vendimit të madh

Në nëntor 2019, Savescu sulmoi Amandën në dyshemenë e dhomës së gjumit për ta përdhunuar ndërsa Charlotte ishte në krevat fëmijësh duke qarë. Siç thotë Amanda: “Ajo e bëri këtë në të kaluarën, por këtë herë, diçka ndryshoi brenda meje. E dija që Charlotte meritonte një jetë më të mirë. Edhe une. Më në fund ia besova gjithçka mamasë sime dhe ajo më bindi të telefonoja policinë dhe të denoncoja Mihain. Ky njeri po më manipulonte, më trajtonte ashpër dhe më terrorizonte kur isha më i pambrojtur. Por nuk mund ta imagjinoja jetën time pa vajzën time të vogël, Charlotte. Nëse po kaloni diçka të tillë në jetën tuaj tani, ju lutemi kërkoni dikë për ndihmë. Asnjëherë nuk është vonë… »/Abcnews.al/