-ads3-

Trupat ukrainase kanë rimarrë kontrollin e Pripyat, qyteti fantazmë pranë termocentralit bërthamor të Çernobilit, tha të dielën Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Sot, më 3 prill, njësitë e parashutistëve të Forcave të Armatosura të Ukrainës morën kontrollin e zonës së qytetit të Pripyat dhe zonën përgjatë kufirit shtetëror të Ukrainës me Republikën e Bjellorusisë”, thuhet në një postim në Facebook.

Postimi përfshinte një fotografi të flamurit ukrainas që fluturonte mbi qytet.

Pak histori: Pripyat u evakuua në vitin 1986 pas shpërthimit dhe zjarrit në Çernobil, fatkeqësia më e keqe bërthamore në botë.

Më shumë se 30 njerëz vdiqën menjëherë pas shpërthimit, i cili shpërtheu reaktorin nr. 4 të Çernobilit më 26 prill 1986.

Në fund të shkurtit, gjatë javës së parë të luftës, uzina e Çernobilit dhe territori përreth saj ranë në duart e trupave ruse.

Por të enjten, trupat ruse njoftuan synimin e tyre për t’u larguar dhe për t’ia dorëzuar kontrollin personelit ukrainas, sipas ndërmarrjes shtetërore që mbikëqyr termocentralet bërthamore të Ukrainës.

“U konfirmua se pushtuesit, të cilët kapën termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet e tjera në Zonën e Përjashtimit, marshuan në dy kolona drejt kufirit të Ukrainës me Republikën e Bjellorusisë”, tha Energoatom në një deklaratë të publikuar në Telegram.