-ads3-

Rusia u ka bërë sërish thirrje forcave ukrainase në qytetin port të Mariupolit që të dorëzojnë armët.

Batalionet e Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe mercenarët e huaj duhet të jenë në gjendje të dalin të sigurt nga qyteti drejt zonave të kontrolluara nga Kievi përmes një korridori mëngjesin e kësaj të marte, tha të hënën gjeneralmajor Mikhail Mizintsev i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

“Të gjithë ata që dorëzojnë armët u garantohet jeta”, tha ai. Këtë të martë, duhet bërë një përpjekje tjetër për të sjellë civilë dhe shtetas të huaj nga qyteti në detin Azov në siguri, tha ai.

Në ditët e fundit, pala ukrainase ka penguar vazhdimisht nxjerrjen e njerëzve nga Mariupol. Informacioni nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.