Man Utd ka gati kontratën e re për Maguire

Manchester United po përgatitet për bisedime të reja kontrate me kapitenin, Harry Maguire, raporton ‘Mirror’.

Harry Maguire është një nga lojtarët më të rëndësishëm të Manchester United si kapiten dhe mbrojtësi i Anglisë do të bëhet një nga përfituesit më të mëdhenj të ‘Djajve të Kuq’ me një kontratë të re.

28-vjeçari e ka vendosur veten si një njeri kryesor në klub që kur mbërriti nga Leicester në vitin 2019 për një tarifë rekorde botërore për një mbrojtës, prej 80 milion funte.

Ai nënshkroi një marrëveshje gjashtë-vjeçare atëherë, por klubi është gati të shpërblejë statusin e tij brenda dhomës së zhveshjes në ‘Old Trafford’ duke përmirësuar kushtet në të cilat ai është.

Maguire është një nga disa lojtarë me të cilët klubi po kërkon të rinegociojë, përfshirë mesfushorët Paul Pogba dhe Bruno Fernandes.

Mbrojtësit anglez do t’i ofrohet një kontratë që e sjell atë në linjë me nënshkrimet e reja Raphael Varane dhe Jadon Sancho.

Prania e Maguire u ndje në fund të sezonit të kaluar, pasi kishte kaluar pa humbur një ndeshje të Premier Ligës që nga nënshkrimi me klubin, kur ai pësoi një dëmtim në fund të sezonit.

Ai gjithashtu aktualisht është jashtë fushe pasi pësoi një dëmtim në humbjen 1-0 ndaj Aston Villa.

Gareth Southgate më pas u detyrua ta lërë atë nga skuadra e tij për pushimin e vazhdueshëm ndërkombëtar.

Duke folur për beIN SPORTS pas barazimit 1-1 me Everton, Solskjaer u pyet nëse qendërmbrojtësi mund të përballet me ish-klubin e tij, Leicester City, pas rifillimit të futbollit vendas.

“Le të shohim,” u përgjigj shefi i United. “Kanë mbetur edhe dy javë deri në ndeshjen tjetër, kështu që ne shpresojmë kështu, por nuk e dimë.”

Vetë Maguire ka pranuar se ai dhe shokët e tij të skuadrës tani duhet të sjellin trofe në Old Trafford, pasi kanë kaluar pa argjend që dy vjet para mbërritjes së tij.

Dhe kapiteni i lindur në Sheffield beson se dhoma e zhveshjes ka mentalitetin e duhur për të qenë i suksesshëm-edhe para nënshkrimit të Cristiano Ronaldos.

“Unë mendoj se të kesh udhëheqës në ekipin tënd është një pjesë vërtet e rëndësishme e lojës,” tha ai për faqen e klubit të tij në gusht.

“Unë mendoj se kalon pak nën radar sa i përket asaj se sa e rëndësishme nuk është vetëm të kesh një udhëheqës, të duhen udhëheqës të shumtë dhe shumë zëra në dhomën e zhveshjes dhe në fushë gjithashtu.

“Nuk ka të bëjë vetëm me zërat, ka të bëjë me mënyrën se si e trajtoni veten në vend, duke i vënë njerëzit në radhë të parë dhe duke qenë një lojtar i vërtetë i ekipit dhe ne kemi lojtarë të shumtë si ai.”

Ai shtoi: “Ndihem sikur si një klub po shkojmë në drejtimin e duhur për sa i përket të pasurit shumë liderë dhe një mentalitet më të mirë në skuadër për të vazhduar për të na mundësuar të fitojmë trofe, për të cilën bëhet fjalë”, kishte përfunduar Maguire.