-ads3-

Kryeministri Boris Johnson dhe lideri i laburistëve Sir Keir Starmer kanë vizituar vendin ku një deputet u godit me thikë për vdekje.

Johnson dhe Starmer vendosën lule dhe në heshtje bënë nderimet e tyre në rrugën e qetë të banimit jashtë Kishës Metodiste Belfairs.

Vrasja tragjike e Sir David Amess është shpallur një incident terrorist, raporton Metro, përcjell Klankosova.tv.

Deputeti konservator, i cili përfaqësonte Southend West, u sulmua gjatë një operacioni në zonën zgjedhore.

Një 25 vjeçar, që besohet të jetë britanik me trashëgimi somaleze, është arrestuar nën dyshimin për vrasje.

Vdekja e mbështetësit 69-vjeçar veteran vjen vetëm pesë vjet pas vrasjes së deputetit të laburistëve, Jo Cox.