-ads3-

Laurent Blanc ka nisur një sulm të ashpër ndaj Barcelonës , duke nxjerrë në pah gabimet që ai beson se ish -klubi i tij i ka bërë vitet e fundit.

Blanc deklaroi se, ndërsa ardhja e Lionel Messit në Paris Saint-Germain është një lajm i shkëlqyer për Ligue 1, është situata e kundërt për Barcelonën .

“Për futbollin francez është e pabesueshme të kesh [Lionel] Messi , Neymar dhe [Kylian] Mbappe në të njëjtën ligë,” tha ai në një intervistë me Panenka.

“ PSG është në një planet tjetër, po, por është mirë që Ligue 1 t’i shohë këta lojtarë javë pas jave.

“Nëse e shikoj nga perspektiva e Barcelonës , besoj se ata kanë bërë gabime monumentale. Monumentale.

“Jo vetëm në lidhje me Messin , por duke parë katër ose pesë vitet e fundit.

“Ata kanë humbur lojtarë të jashtëzakonshëm, gjë që një klub si Barcelona nuk mund ta lejojë.

“Nuk mund të humbasësh Neymarin apo Messin , sepse është shumë e vështirë t’i zëvendësosh ata.”

Francezi gjithashtu zbuloi se sa afër ishte të emërohej si trajner i Barcelonës në 2017.

“Unë fola dy ose tre herë me Eric Abidal ,” tha Blanc .

“Natyrisht ishte ëndërr të stërvitja një klub si Barcelona , por kjo nuk ndodhi për arsye të ndryshme.

“Nuk ishte koha e duhur ose dikush besoi se nuk isha gati për të. Kjo është jeta.”