Afganistan: Shpërthimi në xhaminë shiite, ISIS-K merr përgjegjësinë mbi sulmin

Një shpërthim të premten pranë një xhamie shiite të mbushur plot me njerëz në provincën Kunduz të Afganistanit vrau të paktën 43 besimtarë dhe plagosi 150 të tjerë.

Zëdhënësi i qeverisë talebane Zabihullah Mujahid konfirmoi numrin e viktimave për mediat lokale afgane, duke thënë se sulmi ndodhi në kryeqytetin e provincës.

Shteti Islamik Khorasan, dega afgane e Shtetit Islamik, pretendon se sulmi vetëvrasës u krye nga një ndjekës i tij dhe paralajmëroi se do të ketë veprime të tilla të tjera në të ardhmen. Deklarata u evidentua dhe u përkthye nga grupi SITE, që monitoron faqet në internet të organizatave terroriste.

Kombet e Bashkuara deklaruan në Twitter se janë “thellësisht të shqetësuara” nga njoftimet për një numër të madh viktimash.

Zëdhënësi taleban tha se forcat e tyre ndodhen në vendngjarje dhe po hetojnë. Ai nuk dha të dhëna të mëtejshme.

Dega ISIS-K mori edhe autorësinë e sulmit të së dielës ndaj xhamisë kryesore të Kabulit. Sulmi në zemër të kryeqytetit afgan vrau të paktën tetë persona. ISIS-K deklaroi gjithashtu se ndër të vdekurit kishte edhe talebanë.

Talebanët thanë më herët se forcat e tyre të sigurisë patën filluar një operacion ndaj bazave të ISIS-K dhe se kishin shkatërruar tashmë një bazë në Kabul dhe kishin kapur 15 anëtarë të këtij grupi.