-ads3-

    

Një snowboarder kanadez ka fituar një medalje të artë në Lojërat Olimpike Dimërore  vetëm tre vjet pasi u diagnostikua me kancer.

Max Parrot u diagnostikua me limfomën Hodgkin në dhjetor 2018, vetëm 24 vjeç.

Por në korrik 2019, ylli i Quebec njoftoi se ishte pa kancer pas 12 raundeve të kimioterapisë për gjashtë muaj

Pasi fitoi medaljen e artë, Parrot tha për ‘BBC Sport’: “Ndihet e mrekullueshme.

Kaq shumë kaluan në ato katër vitet e fundit. Herën e fundit që isha në Lojërat Olimpike, në Pyeongchang, mora një medalje argjendi dhe më pas m’u desh të kaloja kancerin.

Ishte një makth, është kaq e vështirë të përshkruash atë që kam kaluar. Nuk keni kardio, nuk keni energji, nuk keni muskuj.

Të kthehesh këtu, në Lojërat Olimpike, sërish në një podium, por me një medalje të artë, është një ndjenjë e mrekullueshme”.

Kapelet e arta shënojnë një fillim të jashtëzakonshëm të vitit për Parrot, i cili gjithashtu i propozoi të dashurës së tij Kay në janar.

Parrot ishte i treti pas të parës nga tre raundet, pasi kampioni i 2018 Red Gerard udhëhoqi rrugën.

Por rezultati i kanadezit prej 90.96 në raundin nr 2 ishte më i miri i shortit.

Parrot shtoi: “Unë hodha raundin më të mirë të gjithë jetës sime.

“Jam shumë krenar për çdo veçori, se si kam mundur t’i pastroj ato dhe jam shumë i kënaqur me rezultatin tim.”/ h.ll/albeu.com