-ads3-

Të martën në mbrëmje, një vajzë u gjet e vdekur në Könizbergwald pranë Köniz BE. Këtë e ka bërë të ditur policia kantonale në Bernë të mërkurën. Me sa duket, vajza u gjet pikërisht në buzë të pyllit pranë banesave të reja “Papillon”, siç tregon hulumtimi i Blick.  Sipas autoriteteve, raportimi i një vajze të pajetë në pyllin Könizberg pranë Niederwangen (komuna Köniz) u mor pak pas orës 19:15 të së martës në mbrëmje. Policia dhe një ekip i ambulancës janë përgjigjur. Pavarësisht masave të menjëhershme të ringjalljes, një mjek e gjeti vajzën të vdekur pak kohë më vonë. Bëhet fjalë për një tetëvjeçare nga kantoni i Bernës. Siç thotë policia kantonale për Blick, bëhet fjalë për një grua zvicerane.

Menjëherë kanë nisur hetimet nën drejtimin e Prokurorisë Publike Rajonale. Aktualisht, nuk mund të përjashtohet as një aksident dhe as një palë e tretë.

Banorët vendas janë të tronditur

Zona pyjore e prekur është e rrethuar relativisht gjerësisht. Dhjetra oficerë policie ndodhen në terren në pyll. Çfarë saktësisht po bëjnë zyrtarët nuk është e qartë për gazetarët në vend. Megjithatë, mund të supozohet se ata po kërkojnë të dhëna për të mbledhur më shumë prova. Pamjet tregojnë se si policia kontrolloi pyllin pëllëmbë pas centimetri.

Policia është jashtëzakonisht e pranishme edhe në qarkun fqinj. Policia është në vendngjarje me dhjetëra shërbime emergjente, duke kontrolluar kopshte dhe shtëpi. Banorët vendas janë të tronditur dhe të frikësuar. Me lot në sy, një grua thotë se për momentin nuk do ta lërë fëmijën e saj vetëm nga shtëpia.