-ads3-

Në Gjermani po bëhen thirrje për t’i dhënë fund kufizimeve kundër COVID-19, pasi një ministër i qeverisë tha se shumë rregulla mund të hiqen muajin e ardhshëm.

“Shpresoj që në mars shumë masa mbrojtëse mund të tërhiqen,” tha ministri i Drejtësisë Marco Buschmann në një intervistë për gazetën Rheinische Post të botuar sot.

Kjo varet nëse “numri i rasteve bie përsëri nga mesi i shkurtit,” tha Buschmann, duke vënë në dukje se instituti i vendit për kontrollin e sëmundjeve, Instituti Robert Koch (RKI), pret që kjo të ndodhë.

Megjithatë, ministri paralajmëroi se perspektiva mund të ndryshojë nëse shfaqen variante të reja të koronavirusit.

Në Gjermani, vendosja e kufizimeve gjatë pandemisë ka qenë përfundimisht në secilin prej 16 landeve të vendit, megjithëse qeveria federale takohet rregullisht me kryeministrat e shteteve për të koordinuar politikën e shëndetit publik.

Kancelari Olaf Scholz do të takohet me liderët rajonalë më 16 shkurt. Në takimin e fundit më 24 janar, ata ranë dakord të qëndrojnë tani për tani.

Një numër kufizimesh mbeten në fuqi në një përpjekje për të frenuar një valë të re infeksionesh të nxitura nga varianti më i transmetueshëm omicron.

Disa vende, si klubet e natës, mbeten të mbyllura, ndërsa restorantet, baret dhe objektet e tjera duhet të kontrollojnë nëse klientët janë vaksinuar ose shëruar dhe të kenë një test të fundit të koronavirusit përpara se të hyjnë. Njerëzit që kanë pasur një goditje përforcuese janë të përjashtuar nga kërkesa e testimit.

Individëve të pa vaksinuar përgjithësisht u ndalohet hyrja në restorante, bare dhe shumë dyqane.

Megjithatë, disa shtete tashmë kanë filluar të lehtësojnë rregullat. Schleswig-Holstein në veri të vendit nga 9 shkurti nuk do të vendosë më kërkesa për hyrje në dyqane, që do të thotë se njerëzit mund të hyjnë pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Ndërsa Buschmann dhe politikanë të tjerë gjermanë kanë lënë të kuptohet për një lehtësim të kufizimeve në javët e ardhshme, ekspertët e shëndetësisë kanë tingëlluar një ton më të kujdesshëm.

Në një podcast të martën të transmetuar nga transmetuesi NDR Info, virologu kryesor Christian Drosten tha se Gjermania nuk mund të ndiqte domosdo shembullin e Danimarkës fqinje, e cila hoqi praktikisht të gjitha kufizimet pandemike të martën, pasi popullsia e saj nuk ishte e vaksinuar sa duhet.

“Kjo është arsyeja pse ne nuk mund të japim gjithçka të qartë për Gjermaninë,” tha Drosten.

Sipas të dhënave të qeverisë, deri më tani, 74.1% e popullsisë gjermane konsiderohet e vaksinuar, ndërsa 53.3% kanë pasur një injeksion përforcues.

Scholz nuk arriti të arrinte objektivin e tij prej 80% për të marrë të paktën një dozë të vaksinës deri në fund të janarit, pas përparimit të ngadaltë që kur mori detyrën në dhjetor, pasi vetëm 75.8% kanë pasur të paktën një dozë.

Ekspertët e shëndetësisë kanë vënë në dukje se shumë të moshuar në Gjermani mbeten në rrezik të sëmundjes së rëndë nga koronavirusi, sepse ata nuk janë vaksinuar.

Omicron po rezulton në më pak raste të sëmundjeve të rënda në vend – por një mjek kryesor tha se ishte ende shumë shpejt për t’u kthyer në jetën normale.

“Ne mendojmë se tashmë është e nevojshme të zhvillohen perspektiva të qarta për rihapjen përsëri. Por kjo nuk do të thotë se gjërat duhet të rihapen tani,” tha për DPA Gerald Gass, kryetar i Federatës Gjermane të Spitaleve.

Të mërkurën, numri i infeksioneve me koronavirus të konfirmuar në Gjermani deri më tani ka kaluar shifrën 10 milionë. RKI raportoi 208.498 raste të reja – një tjetër rekord i lartë – duke e çuar totalin në 10.186.644.

Njëqind e nëntëdhjetë e gjashtë vdekje u regjistruan në lidhje me COVID-19, duke e çuar numrin e vdekjeve në Gjermani në gjithsej 118.170.