-ads3-

Gjykata e rrethit Gjyqësor Kurbin ka caktuar masat e sigurisë për 5 të arrestuarit për grabitje dhe tentativë vrasje.

Togat e zeza pasi kanë dëgjuar pretendimet e palëve kanë lënë në burg paafat Ibrahim Difa, Damian Lleshaj, Robert Laci, Ilirjan Feci, Erjon Mulaj.

Ishte një sulm me armë ndaj forcave të policisë me datë 14 janar të këtij viti në Qafë Kashar që zbuloi grupin e vrasësve me pagesë.

Policia arrestoi pesë persona, dy në hetim, ndërsa një tjetër u shpall në kërkim.

Mësohet se, Ibrahim Difaj dhe Ilirian Feçi, janë paguar 20 mijë euro nga Robert Laci, edhe ky i arrestuar, për të vrarë punonjësin e hidrovorit të Lezhës, Alfred Gjoka.

Nga sulmi me armë aso kohe, Gjoka nuk mbeti i lënduar, vetëm kamionçina në të cilin po udhëtonte pësoi dëme të vogla materiale. Motivet e kësaj ngjarjeje, ndonëse kanë kaluar më shumë se 5 muaj, nuk dihen ende.

Ky atentat i dështuar, u zbulua pas hetimeve të kryera lidhur me sulmin ndaj policisë, ku shtetasi Ibrahim Difaj, i cili së bashku në makinë me Shpëtim Kraja (në kërkim) dhe Elona Vocaj qëlluan me armë ndaj një patrulle shërbimi të policisë rrugore.

Nga sa mësohet, këtij grupi në Qafë Kashar, policia i ka bërë shenjë që të ndalojë makinën, por shoferi nuk ka ndaluar dhe është larguar në drejtim të Fushë Krujës.

Në tentativë për t’u larguar, makina është përplasur me një bordurë dhe Ibrahim Difaj dhe Shpëtim Kraja kanë dalë dhe kanë qëlluar me armë në drejtim të policëve, të cilët më pas duke përfituar nga errësira janë larguar duke braktisur mjetin.

Nga hetimet e bëra, ka rezultuar se Difaj dhe Kraja janë autorë edhe të 2 vjedhjeve të 2 makinave, një Mercedes-Benz në Vorë dhe një Volkswagen Touran në Kurbin. Në po të njëjtën ditë që kishin vjedhur Volkswagen Touran, ato kanë grabitur edhe një shtetas gjerman.

Sapo ky i fundit ka zbritur nga autobusi në autostradë, tek nënkalimi i Patokut i kanë vjedhur portofolin dhe një telefon celular.

Të arrestuar

Ibrahim Difaj, 31 vjeç, banues në Kurbin (vrasës me pagesë)

Ilirian Feçi, 47 vjeç, banues në Durrës, i dënuar në Itali, për grabitje të bankave dhe trafikim të lëndëve narkotike (vrasës me pagesë)

Robert Laci, 52 vjeç, banues në Fushë-Krujë (Porositësi i vrasjes, pagoi 20 mijë euro)

Damjan (Besmir ) Lleshaj (Prela), 34 vjeç, banues në Mamuras, Kurbin, i dënuar më parë për vjedhje

Erion Mulaj, 30 vjeç, banues në Durrës.

Në hetim

Janë proceduar në gjendje të lirë shtetasit: M. M., 67 vjeç, banues në Durrës dhe E. V., 30 vjeçe, banues në Kurbin.

Në kërkim

Shpetim Kraja, 35 vjeç, banues në Shkodër, i shpallur në kërkim për veprën penale “Vjedhja”. (Qëlloi me Ibrahim Difajn policinë në Qafë Kashar)

Veprat penale për të cilat akuzohen

-Ibrahim Difaj, Damjant Lleshaj dhe Shpëtim Kraja, për veprat penale “Vrasja e punonjësve të Policisë, e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim, “Armëmbajtja pa leje”, “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë” dhe “Vjedhja”;

-Erion Mulaj, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municioneve”;

-E. V., për veprën penale “Moskallëzim krimi”;

-M. M. për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe sportive”.

-Ibrahim Difaj, Ilirian Feçi dhe Robert Laci, për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë”, “Armëmbajtja pa leje”, si dhe në ngarkim të shtetasit Ibrahim Difaj dhe shtetasit të shpallur në kërkim Shpëtim Kraja, për veprat penale ”Vjedhja” e kryer në bashkepunim, më shumë se një herë.