-ads3-

    

Emanuel Mammana sapo është kthyer në River Plate pasi ka kaluar pesë vjet në Evropë, por ai ka hapur si diskutim përpjekjet e tij për të vrarë veten pas humbjes së prindërve të tij.

Argjentinasi ishte në Rusi që nga viti 2017, por ai luftoi me shëndetin e tij mendor në vitin 2016 ndërsa ishte me River në Argjentinë.

“Të gjithë ata që kanë humbur prindërit e dinë se sa e vështirë është. Kisha dëshirën të bëja vetëvrasje, isha gati të bëja diçka të çmendur”, tha Mammana për Radio La Red.

“Isha gati të shkoja në stërvitje, pasi kishin kaluar dy muaj, nuk doja të dija asgjë tjetër.

“Shkova vetëm për të marrë trenin, e pashë që po vinte dhe, duke qenë se nuk doja asgjë më shumë, u hodha para tij, por dikush më kapi nga jaka e këmishës dhe më hodhi pas murit.

“Më ka shpëtuar ai person, nuk e di kush është, por e falënderoj nga zemra.

“Sot kam familjen dhe fëmijët e mi. Prindërit e mi nuk do ta dëshironin këtë.”

Nuk është hera e parë që Mammana ka folur për betejat e tij, pasi më parë ka ndarë historinë e tij me Ole.

“Më pëlqente të lija gjithçka pas vdekjes së babait tim”, tha Mammana në vitin 2020, duke folur për kohën e tij në Argjentinë me River Plate.

“Tashmë kisha humbur nënën time dhe mendova të largohesha nga futbolli, madje mendova edhe për çmendurinë e vetëvrasjes dhe doja ta bëja dy herë.

“Ishte shumë e vështirë, shumë e vështirë, kanë qenë dy-tre muaj që më kanë ndikuar shumë, por pavarësisht dhimbjeve kam mundur të shërohem dhe River më ka ndihmuar.
“E kuptova se në shtëpi ata kishin luftuar aq shumë që unë të kisha sukses dhe se nuk mund të hidhja gjithçka për shkak të atij trishtimi.

“Më duhej të përmbushja ëndrrën e babait tim, ai donte që unë të luaja në Kategorinë e Parë”./ h.ll/ albeu.com