-ads3-

Newcastle dëshiron të larguarin e Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang në huazim – me synimin për një marrëveshje verore prej 20 milionë funtesh. ‘Magpies’ të kërcënuar me rënie i kanë thënë “Gunners” për transferimin e sulmuesit 32-vjeçar për pjesën tjetër të sezonit, duke përfshirë një opsion për ta bërë këtë lëvizje të përhershme.

Ditët e Aubameyang në Arsenal duket të jenë të numëruara pasi atij iu hoq shiriti i kapitenit nga shefi Mikel Arteta muajin e kaluar për një shkelje të supozuar të disiplinës. Ylli i Gabonit, i cili tani është larguar në detyrën e Kupës së Kombeve të Afrikës, është përjashtuar nga skuadra e parë dhe nuk ka luajtur që nga humbja 2-1 në Everton më 6 dhjetor.

Arteta e lejoi atë të largohej herët nga ‘Topçinjtë’ për turneun pasi kishte pak shanse që ai të figuronte në skuadër për përballjen e së shtunës me Manchester Cityn, të cilën Arsenali e humbi 2-1. Aubameyang duket se nuk ka gjasa të luajë përsëri për klubin dhe mund të bëhet nënshkrimi i parë i pronësisë së ‘Magpies’, pasi skuadra e Eddie Howe vazhdon të luftojë kundër rënies në Premier League.

Shumë e shohin dritaren e transferimeve të janarit si vendimtare për shanset e Newcastle për t’i mbijetuar rënies, me sulmin një zonë të veçantë shqetësimi pas lëndimeve të Callum Wilson dhe Allan Saint-Maximin në barazimin e fundit me Manchester United. Duke folur për transferimet e mundshme muajin e kaluar, Howe tha: “Prisni dhe shikoni, nuk mund t’ju jap premtime për këtë për momentin.

“Siç e kam thënë më parë, ka njerëz mbi mua që po punojnë dhe e shohin këtë. Fokusi im është ekipi. Shumë lojëra do të vijnë dhe kjo është ajo ku duhet të jetë. “Por ne do të presim dhe të shohim. Janari, siç e thashë shumë herë, është jashtëzakonisht i vështirë për t’u parashikuar dhe të kesh një plan të qartë në këtë moment është ende praktikisht e pamundur, sepse ka kthesa dhe kthesa që do të vijnë”, ka deklaruar Howe.