-ads3-

Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në Kazakistan nga presidenti tashmë i dorëhequr, Kassym-Jomart Tokayev, ai kërkoi ndihmë nga liderët e vendeve të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO).

Në ndihmë ish-presidentit të Kazakistanit i erdhi Rusia, e cila dërgoi trupa ushtarake në Kazakistan, trupa këto që po i udhëheq Andrey Serdyukov, që është komandant i Forcave Ajrore Ruse, i cili kishte udhëhequr forcat ruse edhe gjatë luftës në Kosovë dhe gjatë tensioneve në Krime të Ukrainës, ka bërë të ditur fotoreporteri Pierre Crom.

Situata në Kazakistan po vazhdon të jetë e rëndë, ku deri më tani raportohet se nga protestat e dhunshme 18 njerëz kanë humbur jetën, protesta këto që nisën më 2 janar, si pasojë e rritjes së çmimit të gazit të lëngshëm dhe situatës socio-ekonomike.