-ads3-

Interi ka ndjekur mesfushorin e Sassuolo-s, Davide Frattesi prej disa kohësh dhe ata kanë zhvilluar një plan të qartë ndërsa kërkojnë të sigurojnë nënshkrimin e tij.

Mesfushori 22-vjeçar italian ka qenë një nga yjet e sezonit të Sassuolos, duke shënuar katër gola dhe duke dhënë dy asistime në 20 paraqitje në Serie A. Një nga golat e tij ishte në fitoren 2-1 ndaj Juventusit në tetor.

Siç raportohet nga ‘Calciomercato.com’, plani i Interit për të nënshkruar me Frattesi përfshin mbrojtësin 19-vjeçar italian Lorenzo Pirola, i cili aktualisht është në huazim me skuadrën e Serie B Monza. Kryetari i Sassuolo-s, Giovanni Carnevali është një tifoz i madh i qendërmbrojtësit dhe do të dëshironte ta merrte atë.

Interi e vlerëson Pirolën me rreth 9 milionë euro, ndërsa Sassuolo e vlerëson Frattesin me rreth 25 milionë euro, që mund të rritet edhe në 30 milionë euro nëse forma e fortë e mesfushorit italian vazhdon apo përmirësohet gjatë muajve të ardhshëm.

Si Nerazzurri ashtu edhe Sassuolo janë në bisedime dhe po diskutojnë një shkëmbim huazimi me detyrimin për të blerë klauzola të bashkangjitura, me të dy klubet që duan të tërheqin transferimet e përhershme.