-ads3-

A keni vënë re ndryshime në humor, lëkurë dhe nivelet e energjisë?

Këto ndryshime mund të jenë shenja të mungesës së disa vitaminave.

Ngrënia e një diete të ekuilibruar është garancia më e mirë që trupi juaj të marrë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Megjithatë, shumica prej nesh rrallë hanë një dietë të shëndetshme, prandaj trupi ynë na paralajmëron se diçka nuk shkon me simptomat e mëposhtme.

Lëkura e thatë

Dehidratimi, lëkura e thatë dhe thembrat e çara mund të shfaqen në rastet kur ka mungesë të vitaminave B3, C dhe E. Këto janë “vitamina të lëkurës”. Vitamina C ka aktivitet antioksidues dhe aftësinë e saj për të mbrojtur dhe forcuar lëkurën. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, ndërsa mbron lëkurën nga rrezet e diellit.

Sa i përket vitaminës E , ajo konsiderohet thelbësore për mbrojtjen e atyre me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme. Ka një efekt hidratues, e mban lëkurën të lëmuar.

Humor i keq dhe ndryshime emocionale

Nëse jeni të lodhur, me humor të keq, atëherë shkaku mund të jetë mungesa e vitaminës B12. Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë shkaku i anemisë, lodhjes së pasdites, pamundësisë për t’u përqendruar dhe për t’u kushtuar vëmendje, memorie të dobët, nervozizëm, konfuzion.

Mishrat e përgjakshëm

Nëse shihni mishrat e dhëmbëve të rrjedhin gjak gjatë larjes së dhëmbëve, fajtori mund të jetë mungesa e vitaminës C. Burime të mira të vitaminës C janë portokalli, kivi, specat e kuq dhe jeshilë, luleshtrydhet, brokoli dhe lakrat.

Flokë të dobët

Flokë të brishtë, të ashpër, ka të ngjarë të jenë shenja të mungesës së hekurit në trup, por edhe nivele të ulëta të vitaminave B – kryesisht B12, B6, B7 dhe acid folik.

Për sa i përket hekurit, por edhe vitaminat B janë burimet më të mira të ushqimeve shtazore.

Lodhja

Lodhja dhe dobësia e lehtë janë treguesi më i fortë se rezervat e hekurit në trup janë pothuajse bosh. Hekuri është një element i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës, substancës që transporton oksigjenin nga mushkëritë në çdo qelizë të trupit dhe gjendet brenda qelizave të kuqe të gjakut.

Ngërçet e këmbëve

Një nga simptomat karakteristike të mungesës së magnezit janë ngërçet e këmbëve. Magnezi është një nga elementët më të rëndësishëm në dietë, thelbësor për funksionimin e qindra enzimave në trup dhe i rëndësishëm për funksionin normal nervor dhe muskulor.