Agjencia amerikan e lajmeve, “Associated Press”(AP), ka shkruar një artikull për konkurrimin e filmit “Zhgjoi” në Akademinë e Çmimeve Oscars.

Filmi i Blerta Bashollit konsiderohet shpresa e Kosovës për t’u bërë pjesë e garës për çmimin Oscar, transmeton Klankosova.tv.

“Filmi në gjuhën shqipe për një grua që fillon biznesin e saj pas Luftës së Kosovës ishte një perlë frymëzuese, por Basholli as që kishte guxuar të ëndërronte se sa larg do të arrinin. Jo vetëm që u bë filmi i parë në historinë e Sundance që fitoi tre çmimet më të mira në konkursin botëror të kinemasë, por tani ai ka një shans të madh për t’u bërë pretendenti i parë i Kosovës për Oscar në kategorinë më të mirë ndërkombëtare të filmit,” thuhet në artikull.

Tutje, aty shkruan se biznesi i Fahrije Hotit, Kooperativa Krusha, vazhdon të funksionojë edhe sot.

“Basholli e ka hasur në lajmet e Hotit vite më parë. Ajo e dinte se duhej të ishte një film dhe se Yllka Gashi, një aktore e njohur në Kosovë, duhet të luante. Basholli dhe Gashi u takuan me Hotin rreth vitit 2011 dhe kjo e përforcoi edhe më tej misionin e tyre për të treguar historinë e saj. Por do të duheshin gati nëntë vjet për ta nisur filmin dhe dy të tjera para se të kishte momentin e Hirushes në Sundance.”

“Para se ta takoja, unë isha klient”, tha Gashi nga shtëpia e saj në Konektikat të SHBA-së. “Më bëri përshtypje se si i lindi kjo ide, sepse bërja e ajvarit është një gjë tradicionale për femrat shqiptare, veçanërisht femrat e brezit të nënës sonë. Ajo ishte kaq e zgjuar për ta përdorur këtë aftësi, këtë aftësi shumë praktike dhe për ta kthyer atë në një biznes. Që nga hera e parë që u ulëm me të dhe dëgjuam historinë e saj, thjesht rashë në dashuri me të. Ajo ka këtë dinjitet që të mahnit, edhe pse ka kaluar kaq shumë dhe ka kaluar shumë dhimbje, pikëllim dhe pasiguri, ajo është ende kjo grua e hirshme, e fortë që të frymëzon.”

AP shkruan se Basholli dhe Gashi ishin adoleshente në Kosovë kur shpërtheu lufta, por se e mbajnë mend mirë atë dhe gjithashtu vitet e vështira që kanë çuar deri në të.