-ads3-

Thomas Tuchel ka konfirmuar se Romelu Lukaku ka kërkuar falje për pjesëmarrjen në një intervistë për Sky Italia në të cilën ai deklaroi se do të dëshironte të largohej nga Chelsea dhe t’i bashkohej Interit.

Lukaku nuk ishte pjesë e barazimit të Chelsea në shtëpi ndaj Liverpoolit fundjavën e kaluar, por ai mund të kthehet në garë për t’u përballur me Tottenham në gjysmëfinalen e Carabao Cup, me ndeshjen e parë që zhvillohet më 5 janar.

“Para së gjithash, ne ishim edhe në sfond të lumtur që morëm kohën që duhej për ta parë me qetësi dhe për të folur me qetësi”, tha Tuchel gjatë konferencës për shtyp të së martës para ndeshjes. Ai (Lukaku) ka kërkuar falje dhe është kthyer në skuadër për stërvitjen e sotme më vonë. Për mua gjëja më e rëndësishme ishte të kuptoja qartë dhe të besoja se nuk ishte e qëllimshme. Ai nuk e bëri këtë qëllimisht për të krijuar zhurmë para një loje kaq të madhe”, ka thënë Tuchel.

Ndërsa Tuchel dukej pozitiv në lidhje me rikthimin e Lukakut në skuadrën e Chelseat, ai theksoi se tani i takon 28-vjeçarit të performojë.

“Nuk është aq i madh sa ndoshta njerëzit duan të jetë, por nuk është gjithashtu i vogël. Ai është shumë i vetëdijshëm për atë që ndodhi dhe çfarë krijoi dhe ndjen përgjegjësinë për të pastruar rrëmujën. Ai nuk mund të presë që të gjithë të jenë të lumtur ditën tjetër. Ne jemi të lumtur që ai është lojtari ynë, ne do ta mbrojmë atë,” ka shtuar tutje.

Përveç dëshirës së tij për t’u rikthyer në Inter, Lukaku ishte gjithashtu kritik ndaj Tuchel dhe sistemit që ai po përpiqet të zbatojë në Chelsea.

“Unë mendoj se shefi (Tuchel) ka vendosur të luajë një formacion tjetër, por unë duhet të qëndroj në të dhe të vazhdoj me të profesionalisht. Nuk jam i kënaqur me situatën, por është puna ime dhe nuk duhet të dorëzohem. Kur isha në Inter, në fund të vitit të parë, refuzova një ofertë nga Manchester City, e cila ishte më e lartë se ajo e Chelseat këtë verë… Sipas mendimit tim, janë tri skuadra të mira absolute në futboll – Real Madrid, Barcelona dhe Bayern Munih. Çdo lojtar ëndërron të luajë për një nga këto skuadra një ditë. Kështu që, mendova nëse do ta kisha ndonjëherë këtë mundësi, do të nënshkruaja një kontratë të re me Interin dhe më pas të shkojë atje”, kishte thënë ndër tjera Lukaku.