-ads3-

Izraeli njoftoi sot se ka testuar me sukses një sistem të mbrojtjes antiraketë të krijuar për të kapur raketat balistike jashtë atmosferës së Tokës.

Sistemi i ri izraelit i quajtur Arrow është projektuar si një seri njësish lëshimi të sinkronizuara dhe është zhvilluar vitet e fundit për të ofruar mbrojtje në çdo konflikt të ardhshëm me armikun më të madh të Iranit, Iranin ose grupet militante rajonale pro-iraniane si Hezbollahu libanez ose Hamasi palestinez në Rripi i Gazës, raporton AP.

Pas testimit, Ministria e Mbrojtjes e Izraelit njoftoi se sistemi zbuloi objektivin dhe lëshoi dy raketa Arrow, duke vlerësuar se misioni ishte i suksesshëm.

“Me çdo hap përpara, me çdo arritje të re, ne pajisim shtetin e Izraelit për të mbrojtur veten nga kërcënimet në rritje. Sistemet tona i japin Izraelit lirinë për të manovruar strategjikisht”, tha ministri i Mbrojtjes Benny Ganz në një deklaratë.

Sistemi Arrow u zhvillua nga kompania shtetërore e dedikuar Israel Aerospace Industries, në bashkëpunim me Agjencinë Amerikane të Mbrojtjes Raketore.