-ads3-

Një statujë e sapozbuluar e yllit portugez të futbollit Cristiano Ronaldo e ka përçarë opinionin në Indi.

Statuja është vendosur në shtetin perëndimor Goa, ku futbolli është jashtëzakonisht popullor dhe zyrtarët shpresojnë se do të frymëzojë të rinjtë. Por Goa është gjithashtu një ish-koloni portugeze dhe po bëhen 60 vjet që kur shteti u çlirua nga Portugalia!

Kritikët thonë se duhet të ishin nderuar futbollistët vendas, veçanërisht pasi disa anëtarë të së kaluarës dhe të tanishëm të ekipit kombëtar të Indisë janë nga Goa.

“Shumë i zhgënjyer kur dëgjova për ngritjen e statujës së Ronaldo-s, në vend të mësojmë të krenohemi me ikonat tona si Samir Naik dhe Bruno Coutinho,” tha një qytetar i Goa për agjencinë e lajmeve IANS.

Gjatë inaugurimit të statujës, disa njerëz valëvitën flamuj të zinj në shenjë proteste, raportoi gazeta Times of India.

Skuadra e futbollit e Portugalisë është e njohur në Goa, dhe për shkak të së kaluarës së saj koloniale, shumë vendas kanë jetuar në Portugali ose kanë familje atje.

Por disa njerëz në shtetin indian mendojnë se është fyese instalimi i statujës gjatë festimeve të 60-vjetorit të fitimit të pavarësisë së Goas nga Portugalia, e cila ndodhi 14 vjet pasi pjesa tjetër e Indisë u çlirua nga sundimi britanik.

“Të ngresh një statujë të një futbollisti portugez këtë vit është sakrilegji. Ne e dënojmë këtë,”  tha një aktivisti i krahut të djathtë Guru Shirodkar. “Ka shumë luftëtarë të lirisë në Goa që janë fyer”, shtoi ai.

Prapaskena: Ditën që India çliroi Goa-n

Michael Lobo, një ligjvënës vendas në partinë qeverisëse Bharatiya Janata (BJP), postoi një foto të tij me statujën, duke thënë se ajo ishte instaluar “me kërkesë të rinisë sonë” për t’i frymëzuar ata “të çojnë futbollin në lartësi më të mëdha”.

Megjithëse kriket mbetet sporti më popullor i Indisë, futbolli – veçanërisht Premier League angleze – është i preferuari në disa shtete të Indisë si  Kerala në jug, Goa në perëndim, Bengali Perëndimor në lindje dhe të tetë shtetet verilindore.

Cristiano Ronaldo, i cili aktualisht luan për Manchester United, adhurohet nga shumë tifozë dhe konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në historinë e lojës.

Sulmuesi 36-vjeçar nuk ka komentuar publikisht për statujën.

Kjo nuk është hera e parë që një statujë e tij ka shkaktuar acarim vetullat  – në vitin 2017 një bust i Ronaldos u tall gjerësisht dhe përfundimisht u zëvendësua në aeroportin e Madeira në Portugali.