-ads3-

Jose Mourinho zhvilloi bisedime për pozicionin drejtues të ekipit kombëtar të Nigerisë, sipas presidentit të federatës së tyre të futbollit.

Nigeria janë në kërkim të një trajneri të ri që ka shkarkuar Gernot Rohr në prag të Kupës së Kombeve Afrikane të muajit të ardhshëm.

Rohr kishte qenë në krye për pesë vjet, por u shkarkua pasi ndeshjet e tyre të fundit i panë të barazonin nga Cape Verde.

Federata Nigeriane e Futbollit (NFF) ia dorëzoi rolin e trajnerit Augustine Eguavoen, por ai nuk ka gjasa të jetë njeriu në krye deri në kohën kur turneu fillon në Kamerun në janar.

Presidenti i NFF-së, Amaju Pinnick, pretendoi se ata do të emëronin një trajner të ri në javën e ardhshme ose dy dhe dukej se sugjeronte se Mourinho ishte përfshirë në diskutime.

“Së dyti, ne gjithashtu do të shohim se sa i uritur është ai për të fituar trofe, sepse nëse ata janë të uritur, kjo zëvendëson shumë gjëra dhe nëse ai dëshiron të fitojë, ai do të rrënjos disiplinën.

“Ne do t’i shikojmë të gjitha këto gjëra, por nuk mund të bëj një deklaratë prerazi, sepse do të dëmtoj komitetin tim ekzekutiv.

“Pra, derisa komiteti im ekzekutiv të dalë brenda javës së ardhshme për të thënë se ky është emri sepse komiteti teknik duhet të sjellë prezantimin e tyre në komitetin ekzekutiv. Do të jetë një lëvizje e qetë për ekipin aktual të kryesuar nga Eguavoen.

“Por ne kemi folur me tre trajnerë kryesorë dhe [Jose] Peseiro, emri i të cilit ka qenë i përhapur, është një nga trajnerët dhe unë mund t’ju them se ai është një trajner i mirë.

Për Mourinhon, i cili u bë shef i Romës vetëm gjatë verës, Pinnick shtoi: “Sigurisht që Mourinho, nuk do t’ju them se nuk folëm me Mourinhon sepse folëm dhe ministri i sportit gjithashtu foli me Mourinhon dhe nuk ka asgjë të keqe me të.

“Nëse trajneri do të na japë Kupën e Kombeve, ai do të hartohet menjëherë. Nuk do t’ju them se do të jetë më vonë, për çfarë thelbi është rekrutimi? Nëse komiteti ekzekutiv thotë po dhe ne jemi gati, çfarë presim?

“Sigurisht që Mourinho, nuk do t’ju them se nuk folëm me Mourinhon sepse folëm dhe ministri (sporti) gjithashtu foli me Mourinhon dhe nuk ka asgjë të keqe.

“Kur fola me një nga trajnerët të martën, ai tashmë ishte duke kërkuar lojtarët tanë dhe po më tregonte gjëra që nuk i dija as për lojtarët tanë.

“Ishte mjaft mbresëlënëse dhe ai më tregoi forcën e secilit lojtar dhe më hoqi nga gara. Ne nuk do të eksperimentojmë dhe nëse ai mund të fitojë Kupën e Kombeve, nuk ka problem”.

Mourinho ka lënë të kuptohet se ai do të kërkojë të hyjë në drejtimin ndërkombëtar vetëm pasi të përfundojë plotësisht me lojën e klubit, me alternativën më të mundshme Portugalinë e tij të lindjes.

“Special One” nënshkroi një kontratë trevjeçare me Romën në fund të sezonit të kaluar dhe Giallorossi e gjejnë veten në vendin e gjashtë në tabelën e Serie A, gjashtë pikë larg vendit të fundit të Ligës së Kampionëve.