-ads3-

Simone Inzaghi shpjegon se si e përmirësoi Interin e Antonio Contes, duke u dhënë lojtarëve ‘lirinë për të vendosur’ në fushë dhe duke fituar lëvdata nga tifozët për stilin e tij më argëtues të futbollit.

Trajneri dha një intervistë të gjatë për ‘La Gazzetta dello Sport’ pasi siguroi titullin e Kampionëve të Dimrit, duke qëndruar katër pikë larg në mes të fazës së sezonit.

“Kam lexuar Inzaghi këtu, Inzaghi atje, por titulli i kampionit të dimrit nuk është një trofe. Po bëjmë mirë, por kjo është vetëm një pikënisje”, tha italiani.

“Isha i kënaqur edhe në tetor, kur ishim shumë larg majës. Kjo sepse unë takohesha me tifozët nëpër qytet dhe ata më thoshin se u pëlqente mënyra se si luanim, duke ardhur të lumtur në stadium. Ky është komplimenti më i rëndësishëm për një trajner.

“Madje do të them se stafi im dhe unë besuam se mund të bënim gjëra të mëdha që nga seanca e parë stërvitore në korrik”.

Është thënë se Inzaghi mori skuadrën e ndërtuar nga Conte dhe e bëri atë më emocionues për t’u parë, si dhe më të paparashikueshëm.

Mbi të gjitha, vetë lojtarët e kanë lavdëruar atë që u ka dhënë më shumë liri në fushë, ndërsa Conte është akuzuar shpesh se i ‘kontrollonte’ ata nga fusha.

“Futbolli modern ka të bëjë mbi të gjitha me zënien e hapësirës. Kështu që unë u jap lojtarëve lirinë për të vendosur momentin e duhur për të vepruar. Tani turmat janë kthyer në stadiume, një trajner mund të arrijë kaq shumë vetëm te lojtarët e tij.

“Ne mund të organizojmë lëvizje mbrojtëse dhe sulmuese, të cilat i bëjmë me sesione taktike video ad-hoc, por vendimet në fund janë te lojtarët. Një ndeshje futbolli është një koleksion zgjedhjesh, më të mirat bëhen nga ata që fitojnë trofe”, ka deklaruar ndër të tjerash tekniku italian.