-ads3-

Destinacionet turistike në mbarë botën janë përballur me numër të ulët të pushuesve të huaj në mes të pandemisë së coronavirusit.

Por pak vende turistike kanë marrë një goditje të tillë si destinacioni aziatik, Bali, ishulli indonezian i dashur prej kohësh për udhëtarët global.

Për shkak të masave të rrepta të kontrollit kufitar dhe mbylljes së aeroportit, Bali kaloi nga pritja e miliona vizitorëve ndërkombëtarë në vetëm 45 gjatë vitit 2021, transmeton Telegrafi.

Ky është dallim i madh krahasuar me atë prej rreth 6.2 milionëve gjatë vitit 2019 dhe 1.05 milion në vitin 2018, raporton cnn.

“Ky është numri më i ulët i vizitave turistike të huaja që kemi regjistruar ndonjëherë”, tha Nyoman Gede Gunadika, shef i seksionit të turizmit për provincën e Balit.

Numri dyshifror llogaritet për periudhën midis janarit dhe tetorit 2021 dhe u konfirmua nga Byroja Qendrore e Statistikave të Balit.

Ndërsa Aeroporti Ndërkombëtar Ngurah Rai i ishullit (DPS) në Denpasar ka qenë i mbyllur për fluturimet ndërkombëtare pothuajse gjatë gjithë vitit ndërsa turistët e pakët kanë ardhur pothuajse të gjithë me jahte private.

Megjithëse aeroporti u rihap zyrtarisht për fluturimet ndërkombëtare më 14 tetor, deri më tani ka pasur vetëm fluturime të brendshme brenda dhe jashtë aeroportit, kryesisht nga kryeqyteti i Indonezisë, Xhakarta.

Për të ardhur në Bali, turistët e huaj duhet të përballen me kërkesa të rrepta hyrjeje të lidhura me COVID-19.

Ata duhet të marrin një vizë biznesi me një kosto prej 300 dollarësh (për momentin nuk ka viza turistike), të bëjnë teste të shumta PCR dhe të blejnë sigurime të veçanta shëndetësore.

Përveç kësaj, kostot e biletave ajrore janë më të larta se zakonisht për shkak të mungesës së fluturimeve direkte.

Një vizitore shpresëdhënëse është Justyna Wrucha, një shtetase e Mbretërisë së Bashkuar që planifikon një udhëtim në Bali me burrin e saj.

Kjo do të jetë vizita e tyre e parë në ishull, për të cilin ajo thotë se ka qenë prej kohësh në listën e tyre.

“Ne mendojmë se qeveria në Indonezi dhe Bali është jashtëzakonisht e ashpër duke vendosur një karantinë 10-ditore për njerëzit e vaksinuar plotësisht”, tha Wrucha.

Politikat e pandemisë së Balit në lidhje me vizitorët e huaj përcaktohen nga qeveria qendrore në Xhakartë, jo nga autoritetet lokale në ishull. Fillimisht, karantinat ishin më të shkurtra, por kohët e fundit u rritën për shkak të frikës nga varianti i ri Omicron.

Wrucha dhe burri i saj do të mbërrijnë në Xhakartë më 26 dhjetor, do të karantinohen atje për 10 ditë dhe më pas do të fluturojnë për në Bali duke përjashtuar çdo ndryshim ose problem të minutës së fundit.

Ajo thotë se janë mbështetur në mediat sociale, kryesisht në Instagram, për të qëndruar të përditësuar dhe jo në kanalet zyrtare të qeverisë.

“Para coronavirusit, njerëzit nga Evropa dhe Britania e Madhe e donin Balin”, shton ajo.

Ray Suryawijaya, kreu i Shoqatës Indoneziane të Hoteleve dhe Restoranteve të Distriktit Badung të Balit, pajtohet me Wrucha.

“Me gjithë ato pengesa, është e vështirë për ne të presim që turistë të huaj të vijnë në Bali”, tha ai.

Megjithatë, ka një fije të vogël shprese me rikthimin gradual të turizmit vendas. Ray raporton se shkalla e zënies së hoteleve në Bali tani është rreth 35 për qind.

Ndërsa ajo rrjedhje e vogël e vizitorëve është një shënim inkurajues për t’i dhënë fund vitit, veçanërisht për shumë banorë të Balinese që varen nga turizmi për të mbështetur familjet e tyre, nuk do të mjaftojë për të shpëtuar sezonin e vitit 2021