Vezët mund të jenë mënyra më e lehtë, më e lirë dhe më e përshtatshme për të marrë proteina.

-ads3-

Përtej mundësisë për të rritur proteinat në organizmin tuaj, çdo 85 kalori të vezëve, trupi juaj ndanë 7 gram për ndërtimin e muskujve, shkruan eatthis, transmeton Indeksonline.

Ato janë të pasura me aminoacide, antioksidantë dhe hekur.

Kur bëni shoping për vezë keni kujdes, lexojini mirë etiketën. Kur keni mundësi, blini vezë organike.

Ato janë të certifikuara nga USDA dhe janë pa antibiotikë, vaksina dhe hormone. Ndërsa sa i përket ngjyrës, ka pak rëndësi. Ajo varët nga lloji i pulës, por të që të gjitha llojet e vezëve kanë të njëjtat vlera.

Arsyet pse vezët janë të mira për përdorim do i cekim më poshtë:

Do e mirëmbani imunitetin

Do e përmirësoni profilin tuaj të kolesterolit

Do shmangni rrezikun për sëmundjet e zemrës

Do të keni më shumë mundësi për “zgjohu të shkojmë”

Flokët dhe lëkura juaj do të përmirësohen

Do e mbroni trurin tuaj

Do e mbroni jetën tuaj

Do keni më pak stres dhe ankthe

Do e përmirësoni dhembët tuaj dhe eshtrat

Do ndiheni më të ngopur dhe do hani më pak

Do humbni peshë